CELEBRITY
Polacy ocenili prezydenturę Andrzeja Dudy. “To trudno odbierać jako wielkie osiągnięcie”

Ocena prezydentury Andrzeja Dudy – jak Polacy postrzegają jego kadencję?
Andrzej Duda pełni urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2015 roku, a jego druga kadencja zakończy się w 2025 roku. Przez ten czas jego prezydentura była wielokrotnie oceniana zarówno przez ekspertów, jak i przez samych obywateli. Jak Polacy postrzegają jego rządy? Czy można mówić o sukcesie, czy raczej o zmarnowanych szansach?
Prezydent dwóch kadencji
Andrzej Duda, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, po raz pierwszy objął urząd prezydenta po zwycięstwie w wyborach w 2015 roku, pokonując Bronisława Komorowskiego. W 2020 roku ponownie wygrał wybory, tym razem w starciu z Rafałem Trzaskowskim, choć różnica głosów była niewielka.
Przez lata jego prezydentury w Polsce miały miejsce liczne wydarzenia polityczne, społeczne i gospodarcze, które wpłynęły na jego ocenę. Pandemia COVID-19, kryzys praworządności, stosunki z Unią Europejską oraz zmiany w sądownictwie – to tylko niektóre z tematów, które dominowały w debacie publicznej.
Podzielone społeczeństwo
Ocena prezydentury Andrzeja Dudy jest wyraźnie podzielona. Zwolennicy rządu Prawa i Sprawiedliwości uważają go za dobrego prezydenta, który wspierał reformy rządowe i dbał o interesy Polski. Z kolei przeciwnicy zarzucają mu brak samodzielności, podporządkowanie partii rządzącej oraz niszczenie instytucji demokratycznych.
Według badań opinii publicznej przeprowadzanych przez różne ośrodki badawcze, poparcie dla prezydenta zmieniało się w czasie. W pierwszych latach urzędowania Duda cieszył się stosunkowo wysokim zaufaniem społecznym. Jednak w trakcie drugiej kadencji, zwłaszcza po wydarzeniach związanych z pandemią i kryzysem praworządności, jego notowania spadły.
Sukcesy i osiągnięcia
Niektórzy uważają, że Andrzej Duda miał kilka istotnych sukcesów w swojej prezydenturze. Do pozytywnych aspektów jego rządów zalicza się między innymi:
Aktywność na arenie międzynarodowej – Duda angażował się w relacje z NATO oraz promował wschodnią flankę Sojuszu, szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Programy społeczne – choć ich autorem był głównie rząd Prawa i Sprawiedliwości, prezydent wspierał politykę prorodzinną, w tym program 500+.
Obrona interesów Polski – w licznych wystąpieniach podkreślał suwerenność Polski oraz sprzeciwiał się niektórym decyzjom Unii Europejskiej, co było dobrze odbierane przez jego elektorat.
Krytyka i kontrowersje
Jednak prezydentura Dudy była też pełna kontrowersji. Wśród najczęściej wymienianych zarzutów znajdują się:
Uległość wobec Prawa i Sprawiedliwości – wielu ekspertów uważa, że Andrzej Duda nie był samodzielnym prezydentem, lecz realizował politykę partii rządzącej.