CELEBRITY
Szymon Hołownia ustąpi ze stanowiska. Polacy zabrali głos [SONDAŻ]

jej przyszłości politycznej. Zgodnie z umową koalicyjną, w listopadzie 2025 roku ma przekazać stanowisko Włodzimierzowi Czarzastemu z Nowej Lewicy. Jednakże pojawiają się spekulacje na temat możliwości renegocjacji tego porozumienia. Hołownia zapowiedział, że dotrzyma umowy, ale jednocześnie wyraził chęć kandydowania w nadchodzących wyborach prezydenckich.   
W sondażu przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie Onetu zapytano Polaków, czy Hołownia powinien pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji w 2027 roku, mimo umowy koalicyjnej przewidującej jego ustąpienie w 2025 roku. 31,8% respondentów opowiedziało się za pozostaniem Hołowni na stanowisku, podczas gdy 40,8% uważa, że powinien ustąpić zgodnie z planem. Pozostałe 27,4% nie miało zdania na ten temat. 
Analizując wyniki sondażu, zauważono, że kobiety częściej niż mężczyźni opowiadały się za pozostaniem Hołowni na stanowisku marszałka. Ponadto, w grupie wiekowej powyżej 50. roku życia, 45,3% respondentów popierało dotrzymanie umowy koalicyjnej i przekazanie stanowiska Czarzastemu. 
W kontekście wyborów prezydenckich, sondaż SW Research dla rp.pl wykazał, że 62,9% ankietowanych nie wierzy w możliwość zwycięstwa Hołowni w nadchodzących wyborach. Jedynie 19,7% respondentów oceniło jego szanse pozytywnie, a 17,5% nie miało zdania w tej sprawie. 
Hołownia odniósł się do tych wyników, nazywając je elementem “wojny psychologicznej” prowadzonej przez konkurencję polityczną. Podkreślił, że zamierza kandydować niezależnie od poparcia ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego czy Polski 2050, wyrażając głębokie przekonanie co do potrzeby określonej prezydentury w Polsce. 
W sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” zapytano Polaków, kto powinien kandydować w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Najwięcej wskazań otrzymał Rafał Trzaskowski (24,5%), następnie Szymon Hołownia (11,9%) i Mateusz Morawiecki (9,9%). Jednak aż 35,7% respondentów nie potrafiło wskazać swojego faworyta. 
Te dane wskazują na podzielone opinie Polaków dotyczące przyszłości politycznej Szymona Hołowni. Z jednej strony istnieje grupa zwolenników jego dalszej obecności na stanowisku marszałka Sejmu, z drugiej zaś wielu obywateli opowiada się za dotrzymaniem umowy koalicyjnej i przekazaniem tej funkcji Włodzimierzowi Czarzastemu. W kontekście wyborów prezydenckich Hołownia musi zmierzyć się z wyzwaniem przekonania wyborców do swojej kandydatury, zwłaszcza w obliczu sceptycyzmu wyrażonego w sondażach.