CELEBRITY
Nacjonalista Robert Bąkiewicz opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie funkcjonariuszki Straży Granicznej i twierdził, że “popełniła przestępstwo”

dotyczącą kontrowersji wokół opublikowania przez Roberta Bąkiewicza zdjęcia funkcjonariuszki Straży Granicznej wraz z oskarżeniem o „popełnienie przestępstwa”. W tekście badam kontekst, reakcje instytucji i opinię społeczną.
1. Opis incydentu i słowa Bąkiewicza
30 czerwca 2025 roku Robert Bąkiewicz – znany nacjonalistyczny działacz i szef Ruchu Obrony Granic – zamieścił w serwisie X (dawniej Twitter) zdjęcie funkcjonariuszki Straży Granicznej wraz z kontrowersyjnym tekstem. Napisał:
„Poszukujemy danych tej funkcjonariuszki Straży Granicznej. W naszej ocenie popełniła przestępstwo — na polecenie strony niemieckiej wpuściła do Polski migrantów, sprowadzając zagrożenie na zdrowie i życie obywateli polskich. Realizuje wrogą wobec Polski politykę migracyjną — być może na rozkaz przełożonych, którzy świadomie łamią prawo. Proszę o rozpowszechnianie jej wizerunku. Musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.” 
W swoim wpisie Bąkiewicz sugerował, że funkcjonariuszka działała – działając na rozkaz niemieckiej strony – wbrew interesom Polski. Wezwał do identyfikacji jej osoby i publicznego napiętnowania.
2. Kontekst polityczny i działalność Bąkiewicza
Robert Bąkiewicz jest jednym z czołowych liderów środowisk nacjonalistycznych w Polsce, znany z organizacji Marszów Niepodległości i aktywnego włączenia się w obronę granic. W ostatnich miesiącach szczególnie angażował się w monitoring zachowań migrantów na zachodniej granicy, powołując tzw. Ruch Obrony Granic, który rejestruje i komentuje przypadki kontroli na granicy z Niemcami .
W opublikowanym wpisie pojawiła się informacja, że funkcjonariuszka miała „wpuszczać migrantów” – co według Bąkiewicza miało zagrażać narodowemu bezpieczeństwu. Taka retoryka wpisuje się w szerszą narrację części polskich środowisk o rzekomym „szkodliwym przekierowywaniu migrantów” przez służby zachodnie.
3. Reakcje instytucji i polityków
a) Straż Graniczna
SG wydała oficjalny komunikat, w którym stanowczo zdementowała zarzuty:
„Funkcjonariuszka realizowała swoje obowiązki zgodnie z przepisami prawa. Osoby, które dzisiaj nielegalnie przekroczyły granicę z Polski do Niemiec, otrzymały od służb niemieckich decyzje o odmowie wjazdu i zostały skierowane z powrotem do Polski.” 
cyzji o odejściu migrantów; funkcjonariuszka jedynie wykonywała obowiązki.
b) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, zareagował szybko i zdecydowanie:
• Ostrzegał: nie wolno przeciążać służb państwowych politycznymi oskarżeniami.
• Zadeklarował, że SG działa zgodnie z prawem, i wezwał potencjalnych krytyków do zgłoszenia się do służby, jeśli chcą chronić granice .
• Zapowiedział, że wszystkie przypadki znieważania i zastraszania funkcjonariuszy trafią do prokuratury – już trwają postępowania karne .
c) Polityczne reakcje
• Katarzyna Kotula (minister ds. równości) zaapelowała do Siemoniaka, ostrzegając przed zastraszaniem funkcjonariuszki ze strony osób publicznych .
• Mariusz Błaszczak, wiceszef PiS, także wyraził dezaprobatę dla działań Bąkiewicza, podkreślił, że odpowiedzialność leży po stronie rządu, nie funkcjonariuszy SG .
4. Aspekty prawne i etyczne
a) Znieważanie i nękanie
Publikacja wizerunku bez zgody, dodatkowo z oskarżeniami o przestępstwo, może stanowić naruszenie dóbr osobistych i doprowadzić do odpowiedzialności karnej lub cywilnej. MSWiA zapowiedziało postępowania karne w sprawie tego incydentu .
b) Bezpieczeństwo państwa i polityczne wykorzystanie
Publiczne oskarżanie funkcjonariuszki o działanie na szkodę Państwa, bez dowodów, może budzić niepokój wobec:
• manipulacji informacją,
• wykorzystywania wizerunku dla wzmacniania własnej pozycji politycznej,
• potencjalnego podważenia zaufania do służb.
c) Prawo do obrony i sprawiedliwości
Pomimo że instytucje oficjalnie dementują zarzuty, funkcjonariuszka ma prawo do:
1. dochodzenia swoich dobrych imion,
2. wniesienia pozwu o zniesławienie,
3. wystąpienia z wnioskiem o usunięcie wizerunku.
Stres i presja społeczna mogą także wpływać na jej zdrowie psychiczne, co podnosi kwestie odszkodowawcze.
5. Kontekst demokratyczny i zagrożenia
a) „Polityka na bezpieczeństwie”
Siemoniak i inni zwracają uwagę, że bezpieczeństwo państwa nie powinno być narzędziem w grze politycznej:
„Nie róbcie polityki na bezpieczeństwie Polski. Nie atakujcie (…) Straży Granicznej i naszych służb” .
Eksperci przestrzegają: jeśli służby graniczne będą atakowane politycznie, może to osłabić ich efektywność i morale.