CELEBRITY
To jest upokorzenie Polski, to jest zniewaga dla Polski. Tak będę mówił, jeśli go zatwierdzą na prezydenta – mówi w rozmowie z WP.

Tytuł: „To jest upokorzenie Polski, to jest zniewaga dla Polski. Tak będę mówił, jeśli go zatwierdzą na prezydenta” – Lech Wałęsa reaguje na zaprzysiężenie Karola Nawrockiego
1. Kontekst polityczny
Pod koniec czerwca 2025 roku Sąd Najwyższy i Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zakończyły procedurę wyborczą, dopuszczając formalnie Karola Nawrockiego do objęcia stanowiska prezydenta. Niezależnie od licznych protestów wyborczych i zarzutów o nieprawidłowości, SN uznał, że wynik nie został zakwestionowany w sposób wpływający na ostateczny rezultat .
Wobec tego decyzją SN zaprzysiężenie Nawrockiego jako głowy państwa ustalono na 6 sierpnia, podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego .
2. Słowa Lecha Wałęsy
Były prezydent Rzeczypospolitej, Lech Wałęsa, w wywiadzie dla WP jednoznacznie oświadczył, że nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Nawrockiego. W jego ocenie:
„To jest upokorzenie Polski, to jest zniewaga dla Polski. Tak będę mówił, jeśli go zatwierdzą na prezydenta” .
To silne, emocjonalne słowa, które podkreślają surową ocenę obecnego przejścia władzy i rzekomych nieprawidłowości wyborczych.
3. Dlaczego Wałęsa reaguje tak ostro?
1. Podważenie legitymacji wyborczej
Wałęsa wielokrotnie kwestionował uczciwość wyborów, domagając się ich powtórzenia: stwierdzał, że proces był „zorganizowanym działaniem” i zasugerował nawet odpowiedzialność m.in. Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza .
2. Symbolika byłego prezydenta
Jako pierwszy demokratycznie wybrany prezydent III RP, rozumie powagę ceremonii zaprzysiężenia i traktuje ją jako akt symboliczny: za każdym razem wcześniej uczestniczył w inauguracji nowych prezydentów. Jego nieobecność to wyraźny komunikat polityczny .
3. Obawy o stan praworządności
Wałęsa obawia się, że zaakceptowanie decyzji SN, uważanej przez niego za kompromitującą, osłabi zaufanie do państwa prawa. Takie stanowisko odzwierciedla jego głęboką troskę o kondycję demokracji w Polsce.
4. Reakcje w mediach i opinia publiczna
• WP i Fakt.pl szybko odnotowały jego słowa jako „dosadne” i „bezkompromisowe” .
• wPolsce24 potwierdziło, że Wałęsa „nie pozostawił wątpliwości” co do swojego stanowiska .
• W mediach społecznościowych opinie były mocno podzielone:
• część komentatorów chwaliła go za wyrazistość i odwagę;
• inni zarzucali mu upolitycznienie postawy i brak poszanowania dla instytucji państwa.
5. Czy Wałęsa jeszcze kiedyś uczestniczył w zaprzysiężeniu?