CELEBRITY
To już pewne. Stopy procentowe spadną. “Rada jest zgodna”. O ile cięcie?

Kiedy spadną stopy procentowe? To pytanie zadają sobie kredytobiorcy w całym kraju. Niemal pewne wydaje się, że stanie się to jeszcze w tym roku, ale wciąż jest kilka wątpliwości.
Link został skopiowany
Prezes NBP Adam Glapiński
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Otwórz galerię (3)
REKLAMA
Stopy procentowe niemal na pewno spadną
– Rada jest bardzo zgodna co do tego, że stopy procentowe w najbliższym czasie będą spadały i powinny spadać, natomiast trwa dyskusja co do tego, czy to ma być cykl, czy jeszcze dalsze dostosowanie – przyznał w rozmowie z Newserią Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wypowiedzi innych członków Rady także sugerują, że lipcowe cięcie stóp o 25 punktów bazowych do poziomu 5 proc. nie było ostatnim w tym roku.
Co dalej ze stopami procentowymi?
Pozbierajmy wypowiedzi członków RPP dot. stóp, bo mówili oni w ostatnim czasie różne rzeczy. Zacznijmy od wspominanego Ireneusza Dąbrowskiego, który przyznał, że jest zwolennikiem “pauzy i rozpoczęcia cyklu w końcówce trzeciego, a może nawet w czwartym kwartale”. Stopa procentowa po zakończeniu cyklu miałaby wynosić 3,5 proc. Z kolei Ludwik Kotecki w rozmowie z Bloombergiem mówił, że “lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej”. Widziałby nawet dwie obniżki w tym roku o 25 pb. Oznaczałoby to stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Gdzieś pomiędzy tymi opiniami jest Iwona Duda, która mówiła, że “scenariusz redukcji stóp łącznie o 100 pb. w bieżącym roku jest aktualny”. To mogłoby oznaczać, że w tym roku RPP jeszcze raz zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 pb. i stopy na poziomie 4,75 proc.
Zobacz wideo
Boom na hiszpańskie nieruchomości. Dlaczego Polacy je kupują?
Jest wyjątek w RPP
Od listopada 2023 r. prof. Joanna Tyrowicz domaga się, by podnieść stopy procentowe. I to o 200 punktów bazowych. Ostatni raz RPP wniosek o taką podwyżkę odrzuciła w maju tego roku, chociaż możliwe, że podobna sytuacja miała miejsce w lipcu, ale nie ma wciąż wyników głosowania z ostatniego posiedzenia. Co ciekawe, gdy w maju obniżano stopy procentowe, Joanna Tyrowicz jako jedyna w RPP głosowała przeciwko takimi ruchowi. W zeszłym roku w wywiadzie dla “Forbes” tłumaczyła, że stopa procentowa powinna wynosić 7,5-7,75 proc. Poziom ten wywnioskowała z modeli analityków NBP. W kwietniu tego roku pisała, że stopa procentowa, wynosząca 5,75 proc. z 60-procentowym prawdopodobieństwem sprowadza inflację do celu.
Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych?
Być może ważniejszym głosem od członków RPP są słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który jednoznacznie podkreślał, że lipcowa obniżka “to nie jest początek cyklu”. – Obniżek stóp procentowych nie planujemy, ponieważ obecna sytuacja tego nie uzasadnia. Będziemy podejmować decyzje w zależności od napływających danych, tak jak zrobiliśmy to teraz – mówił. O tym, jaki będzie kolejny krok RPP, dowiemy się dopiero we wrześniu, bo w sierpniu Rada ma przerwę i nie podejmuje decyzji dot. wysokości stóp procentowych.